NCP584LSN12T1G
Mfr.Part #
NCP584LSN12T1G
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 1.2V 200MA SOT23-5
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 200mA
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Quiescent (Iq) :
70µA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Output :
200mA
Protection Features :
Over Current
Datasheets
NCP584LSN12T1G
onsemi NCP584LSN12T1G
Enable Fixed PMIC SC-74A, SOT-753
NCP584LSN12T1G Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. Packaged in a SC-74A, SOT-753 case, the battery regulator IC is protected from damage during shipment. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 200mA.