NCP584HSN33T1G
Mfr.Part #
NCP584HSN33T1G
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Input Bias Current :
40μA
Height :
1.3mm
Base Part Number :
NCP584
Control Features :
Enable
Accuracy :
3 %
Output Voltage 1 :
3.3V
Dropout Voltage :
100mV
Voltage Tolerance-Max :
3%
Output Voltage Accuracy :
3 %
Voltage - Input (Max) :
6V
Length :
3mm
Terminal Position :
Dual
Dropout Voltage1-Nom :
0.1V
Published :
Width :
500μm
Output Voltage :
3.3V
Nominal Output Voltage :
3.3V
Lead Free
Power Dissipation :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Protection Features :
Over Current
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
EAR99
Max Output Current :
200mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pin Count :
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 15 hours ago)
Power Rating :
250mW
Min Input Voltage :
1.4V
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 200mA
Number of Regulators :
Quiescent Current :
70µA
Datasheets
NCP584HSN33T1G
onsemi NCP584HSN33T1G
Enable Fixed Tin NCP584 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
NCP584HSN33T1G Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a SC-74A, SOT-753 case with the integrated voltage regulator. There are 5 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. It has a total of 5 pins on IC voltage regulator. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 5 pins on the chip. It is NCP584 for this regulator, just for your information. In order to pack the regulator, the method is TAPE AND REEL. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 200mA. It operates in the 70μA Quiescent Current state.
NCP584HSN33T1G Features
100mV dropout voltage