NCP580SQ33T1G
Mfr.Part #
NCP580SQ33T1G
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Description
IC REG LINEAR 3.3V 120MA SC82AB
Voltage - Input (Max) :
6V
Surface Mount :
yes
Current - Output :
120mA
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Dropout (Max) :
0.28V @ 120mA
PSRR :
70dB (1kHz)
Terminal Position :
Dual
Protection Features :
Over Current
JESD-609 Code :
e2
Output Configuration :
Positive
Input Voltage (Min) :
2.2V
Package / Case :
SC-82A, SOT-343
Number of Terminations :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Min :
3.2505V
Length :
2mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Max :
3.3495V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN SILVER
Current - Quiescent (Iq) :
160μA
Pbfree Code :
yes
Qualification Status :
COMMERCIAL
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Functions :
1
Output Voltage 1 :
3.3V
Datasheets
NCP580SQ33T1G
onsemi NCP580SQ33T1G
Enable Fixed PMIC 4 SC-82A, SOT-343
NCP580SQ33T1G Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A SC-82A, SOT-343 case contains the Liner IC. In total, there are 4 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 120mA. There are 4 pins in total on this board.