NCP551SN32T1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP551SN32T1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.2V 150MA 5TSOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
5
Height :
1mm
Accuracy :
2 %
Lead Free :
Lead Free
Output Configuration :
Positive
Voltage Tolerance-Max :
3%
Radiation Hardening :
No
Current - Output :
150mA
Number of Regulators :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Number of Pins :
5
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packing Method :
Tape and Reel
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Outputs :
1
Number of Terminations :
Input Bias Current :
4μA
Number of Functions :
Mounting Type :
Surface Mount
Dropout Voltage :
40mV
ECCN Code :
EAR99
Halogen Free :
Halogen Free
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Control Features :
Enable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 10mA
Output Type :
FIXED
Terminal Position :
Dual
Length :
3mm
Quiescent Current :
8μA
Voltage - Input (Max) :
12V
Dropout Voltage1-Nom :
0.04V
Output Voltage :
3.2V
Output Voltage Accuracy :
2 %
Base Part Number :
NCP551
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
1.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Input Voltage :
0V
Output Voltage 1 :
3.2V
Datasheets
NCP551SN32T1G
onsemi NCP551SN32T1G
Enable Fixed NCP551 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
NCP551SN32T1G Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 case. On the Linear IC itself, there are 5 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 150mA from this regulator IC. There are a total of 5 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 5 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is NCP551. TAPE AND REEL is the way in which the voltage regulator IC is packed. It operates in the 8μA Quiescent Current state.
NCP551SN32T1G Features
40mV dropout voltage