NCP5501DT15G
Mfr.Part #
NCP5501DT15G
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA DPAK
Voltage Regulators - Linear
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Single
PSRR :
75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Number of Pins :
3
Base Part Number :
NCP5501
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Output Type :
FIXED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Terminal Pitch :
2.29mm
Lead Free :
Lead Free
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Functions :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
265
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Published :
Number of Outputs :
1
Length :
6.54mm
Halogen Free :
Halogen Free
Packing Method :
Rail
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Accuracy :
2.9 %
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage Dropout (Max) :
1.073V @ 500mA
Current - Supply (Max) :
20mA
Current - Quiescent (Iq) :
500μA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage Tolerance-Max :
4.9%
Width :
6.095mm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Input (Max) :
16V
Output Voltage 1 :
1.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pin Count :
3
Number of Terminations :
2
Output Voltage Accuracy :
2.9 %
Number of Regulators :
Min Current Limit :
500mA
Package / Case :
Min Input Voltage :
2.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
5 Weeks
Max Output Current :
500mA
Output Voltage :
1.5V
Dropout Voltage :
1V
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
NCP5501DT15G
onsemi NCP5501DT15G
Enable Fixed 2.29mm NCP5501 PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
NCP5501DT15G Overview
A Tube case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 2 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. This chip has a total of 3 pins, which are arranged in a rectangular shape. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 3 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is NCP5501. There is a way of packing the regulator that is called RAIL. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 500mA.
NCP5501DT15G Features
1V dropout voltage