NCP512SQ25T2G
Mfr.Part #
NCP512SQ25T2G
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC REG LINEAR 2.5V 80MA SC88A
Current - Output :
80mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.22V
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Halogen Free :
Halogen Free
REACH SVHC :
No SVHC
Nominal Output Voltage :
2.5V
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.35mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 80mA
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
5
ECCN Code :
EAR99
Height :
1mm
PSRR :
50dB (1kHz)
Voltage Tolerance-Max :
3%
Dropout Voltage :
220mV
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
5
Max Output Current :
200mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quiescent Current :
90μA
Number of Pins :
Base Part Number :
NCP512
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage 1 :
2.5V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Outputs :
1
Output Voltage :
2.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
2 Weeks
Voltage - Input (Max) :
6V
Length :
2.2mm
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Output Type :
FIXED
Accuracy :
2 %
Min Input Voltage :
0V
Number of Regulators :
Mount :
Surface Mount
Published :
Datasheets
NCP512SQ25T2G
onsemi NCP512SQ25T2G
Enable Fixed NCP512 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
NCP512SQ25T2G Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 80mA. There are 5 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 5-pin is present on the chip. It is NCP512 for this voltage regulator IC, just for your information. A packing method for the IC regulator is TAPE AND REEL, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 200mA is required to meet the operation requirements. It operates in the 90μA Quiescent Current state.
NCP512SQ25T2G Features
220mV dropout voltage