NCP502SQ29T2G
Mfr.Part #
NCP502SQ29T2G
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC REG LINEAR 2.9V 80MA SC88A
Voltage Regulators - Linear
Height :
1mm
Length :
2.2mm
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 80mA
Terminal Form :
Gull wing
Packing Method :
TR
Number of Regulators :
1
Dropout Voltage :
1.3V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Outputs :
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.9V
PSRR :
55dB (1kHz)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Current :
80mA
EAR99
Accuracy :
2 %
Width :
1.35mm
Base Part Number :
NCP502
Halogen Free :
Halogen Free
Voltage Tolerance-Max :
3%
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
5
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
5
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage :
2.9V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Factory Lead Time :
4 Weeks
Output Voltage 1 :
2.9V
Dropout Voltage1-Nom :
0.85V
Input Voltage (Min) :
3.9V
Surface Mount
Number of Terminations :
Voltage - Input (Max) :
12V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quiescent Current :
90μA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
NCP502SQ29T2G
onsemi NCP502SQ29T2G
Enable Fixed NCP502 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
NCP502SQ29T2G Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 case with the integrated voltage regulator. There are 5 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. It has a total of 5 pins on IC voltage regulator. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 5 pins on the chip. It is NCP502 for this regulator, just for your information. In order to pack the regulator, the method is TR. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 80mA. It operates in the 90μA Quiescent Current state.
NCP502SQ29T2G Features
1.3V dropout voltage