NCP502SQ25T1G
Mfr.Part #
NCP502SQ25T1G
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC REG LINEAR 2.5V 80MA SC88A
Voltage Regulators - Linear
Current - Output :
80mA
Output Voltage 1 :
2.5V
Input Voltage (Min) :
3.5V
Voltage - Input (Max) :
12V
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Max :
2.575V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Current - Supply (Max) :
90μA
Length :
2mm
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 80mA
Number of Functions :
Positive
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Number of Terminations :
5
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
PSRR :
55dB (1kHz)
Pin Count :
5
Terminal Form :
Gull wing
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Terminal Finish :
MATTE TIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
No
Qualification Status :
COMMERCIAL
Number of Regulators :
1
Output Voltage1-Min :
2.425V
FIXED
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
NCP502SQ25T1G
onsemi NCP502SQ25T1G
[Voltage Regulators - Linear] onsemi NCP502SQ25T1G Overview
NCP502SQ25T1G Features
  • Precision Regulation: The NCP502SQ25T1G delivers a precise and stable output voltage of 2.5V, ensuring accurate power delivery to your electronic components.