NCP305LSQ16T1G
Mfr.Part #
NCP305LSQ16T1G
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SC82AB
Product Category :
Supervisors
Number of Channels :
1
Threshold Voltage :
+1.6V
Operating Supply Current :
1μA
Max Reset Threshold Voltage :
1.632V
Number of Voltages Monitored :
1
Watchdog Timer :
No
Factory Lead Time :
4 Weeks
Number of Pins :
4
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Min Supply Voltage :
800mV
Overvoltage Threshold :
1.632V
Number of Terminations :
4
Supply Voltage :
1.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
NCP305
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
Voltage - Threshold :
1.6V
Output :
Open Drain or Open Collector
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Number of Functions :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Undervoltage Threshold :
1.568V
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
SC-82A, SOT-343
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Accuracy :
2 %
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Nominal Supply Current :
900nA
Length :
2mm
ECCN Code :
EAR99
Adjustable Threshold :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Min Reset Threshold Voltage :
1.568V
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Max Supply Voltage :
10V