NCP300HSN27T1
Mfr.Part #
NCP300HSN27T1
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 5TSOP
Product Category :
Supervisors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
5
Voltage - Threshold :
2.7V
Published :
Reset :
Active High
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
5
Pbfree Code :
yes
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Watchdog Timer :
No
Max Reset Threshold Voltage :
2.754V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Overvoltage Threshold :
2.754V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Min Reset Threshold Voltage :
2.646V
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Supply Current :
1.3µA
Mounting Type :
Surface Mount
Adjustable Threshold :
No
Length :
3mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
1.5V
Number of Channels :
Operating Supply Current :
500nA
Base Part Number :
NCP300
Number of Pins :
Threshold Voltage :
+2.7V
Undervoltage Threshold :
2.646V
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Nominal Supply Current :
500nA
Accuracy :
2 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Supply Voltage :
10V
Min Supply Voltage :
800mV