NCP301LSN20T1G
Mfr.Part #
NCP301LSN20T1G
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 5TSOP
Product Category :
Supervisors
Width :
1.5mm
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Current :
500nA
Factory Lead Time :
5 Weeks
Pin Count :
5
Min Output Voltage :
300mV
Height :
1mm
ECCN Code :
EAR99
Undervoltage Threshold :
1.96V
Published :
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
NCP301
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Nominal Supply Current :
500nA
Overvoltage Threshold :
2.04V
Halogen Free :
Halogen Free
Additional Feature :
DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 2.0V
Number of Functions :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Channels :
1
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
5
Max Output Voltage :
12.3V
Max Supply Current :
1.3µA
Accuracy :
2 %
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Threshold :
2V
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
1.5V
JESD-609 Code :
e3
Max Reset Threshold Voltage :
2.04V
Max Supply Voltage :
10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output :
Open Drain or Open Collector
Output Voltage :
300mV
Reset :
Active Low
Min Supply Voltage :
800mV
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Threshold Voltage :
+2V
Mounting Type :
Surface Mount
Min Reset Threshold Voltage :
1.96V
Number of Outputs :
Number of Pins :
Adjustable Threshold :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 10 hours ago)
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
70mA
Lead Free :
Lead Free
Watchdog Timer :
No
Length :
3mm