NCP1910B100DWR2G
Mfr.Part #
NCP1910B100DWR2G
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), 23 Leads
Description
IC OFFLINE SW HALF-BRDG 24SOIC
Stock
972
In Stock :
972
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
Package / Case :
Fault Protection :
Current Limiting, Over Voltage
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Analog IC - Other Type :
POWER FACTOR CONTROLLER
Voltage - Start Up :
10.4V
Published :
2006
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Output Isolation :
Isolated
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Control Features :
Power Good, Soft Start
Frequency - Switching :
100kHz
Lead Free :
Lead Free
Duty Cycle :
97%