NCP1910A100DWR2G
Mfr.Part #
NCP1910A100DWR2G
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), 23 Leads
Description
IC OFFLINE SW HALF-BRDG 24SOIC
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Analog IC - Other Type :
POWER FACTOR CONTROLLER
Output Isolation :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
9V~20V
Package / Case :
Control Features :
Power Good, Soft Start
Internal Switch(s) :
No
Frequency - Switching :
100kHz
Fault Protection :
Current Limiting, Over Voltage
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Start Up :
10.4V
Duty Cycle :
97%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Topology :
Half-Bridge
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Datasheets
NCP1910A100DWR2G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1910A100DWR2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), 23 Leads, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, NCP1910A100DWR2G pinout, NCP1910A100DWR2G datasheet PDF, NCP1910A100DWR2G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1910A100DWR2G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.