NCP170BMX135TCG
Mfr.Part #
NCP170BMX135TCG
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.35V 150MA 4XDFN
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Published :
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C TJ
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.35V
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Current - Output :
150mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
4 Weeks
Control Features :
Enable
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Configuration :
Positive
Pbfree Code :
yes
Current - Quiescent (Iq) :
900nA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
1 (Unlimited)
Datasheets
NCP170BMX135TCG
onsemi NCP170BMX135TCG
Enable Fixed PMIC 4-XDFN Exposed Pad
NCP170BMX135TCG Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 4-XDFN Exposed Pad case. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C TJ degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 150mA.