NCP163AFCT2925T2G
Mfr.Part #
NCP163AFCT2925T2G
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Description
IC REG LIN 2.925V 250MA 4WLCSP
Voltage Regulators - Linear
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Published :
Length :
0.64mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.925V
Terminal Position :
BOTTOM
Height Seated (Max) :
0.33mm
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage 1 :
2.925V
Width :
0.64mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B4
PSRR :
91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Max :
2.9835V
Current - Output :
250mA
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) :
20μA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Enable
Output Voltage1-Min :
2.8665V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Ball
Terminal Pitch :
0.35mm
Package / Case :
4-XFBGA, WLCSP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Voltage (Min) :
3.925V
Number of Functions :
1
Datasheets
NCP163AFCT2925T2G
onsemi NCP163AFCT2925T2G
Enable Fixed 0.35mm PMIC 4-XFBGA, WLCSP
NCP163AFCT2925T2G Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 4-XFBGA, WLCSP case. On the regulater IC chip, there are a total of 4 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C TA degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 250mA.