NCP163AFCT250T2G
Mfr.Part #
NCP163AFCT250T2G
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 4WLCSP
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Length :
0.64mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
yes
Current - Output :
250mA
Package / Case :
4-XFBGA, WLCSP
Output Voltage1-Max :
2.55V
Output Voltage 1 :
2.5V
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Surface Mount :
yes
Output Type :
FIXED
JESD-30 Code :
S-PBGA-B4
Terminal Pitch :
0.35mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
0.64mm
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Finish :
Tin (Sn)
PSRR :
91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Voltage1-Min :
2.45V
Input Voltage (Min) :
3.5V