NCP161BMX285TBG
Mfr.Part #
NCP161BMX285TBG
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.85V 450MA 4XDFN
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage1-Nom :
0.17V
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Control Features :
Enable
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Voltage :
2.85V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Dropout Voltage :
170mV
Terminal Position :
Dual
Input Voltage (Min) :
3.85V
PSRR :
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
JESD-30 Code :
S-XDSO-N4
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current - Quiescent (Iq) :
23µA
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
NO LEAD
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage 1 :
2.85V
Voltage Dropout (Max) :
0.29V @ 450mA
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Height Seated (Max) :
0.43mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
Min Current Limit :
450mA
Terminal Finish :
Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
Output Current1-Max :
0.45A
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Datasheets
NCP161BMX285TBG
onsemi NCP161BMX285TBG
Enable Fixed 0.65mm PMIC 4-XDFN Exposed Pad
NCP161BMX285TBG Overview
NCP161BMX285TBG Features
170mV dropout voltage