NCP161AMX285TBG
Mfr.Part #
NCP161AMX285TBG
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.85V 450MA 4XDFN
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
PSRR :
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
2.85V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
JESD-30 Code :
S-XDSO-N4
Number of Terminations :
4
Voltage Dropout (Max) :
0.29V @ 450mA
Terminal Finish :
Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.65mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Min Current Limit :
450mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
4 Weeks
Packing Method :
TR
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Number of Outputs :
1
Output Voltage :
2.85V
Lead Free :
Lead Free
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Qualification Status :
Not Qualified
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Input Voltage (Min) :
3.85V
Published :
Output Current1-Max :
0.45A
Control Features :
Enable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Quiescent (Iq) :
23µA
Mounting Type :
Surface Mount
Dropout Voltage :
170mV
Height Seated (Max) :
0.43mm
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Dropout Voltage1-Nom :
0.17V
Pbfree Code :
yes
Output Configuration :
Positive
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Regulators :
Datasheets
NCP161AMX285TBG
onsemi NCP161AMX285TBG
Enable Fixed 0.65mm PMIC 4-XDFN Exposed Pad
NCP161AMX285TBG Overview
NCP161AMX285TBG Features
170mV dropout voltage