NCP160AFCT514T2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP160AFCT514T2G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Datasheet
Download
Description
NCP160AFCT514 - LDO REGULATOR, 2
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Pitch :
0.35mm
Max Output Current :
250mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Min Input Voltage :
1.9V
Output Configuration :
Positive
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Published :
2010
JESD-609 Code :
e3
Current - Quiescent (Iq) :
23µA
Output Voltage :
5.14V
Output Voltage 1 :
5.14V
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Regulators :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
4
Lead Free :
Lead Free
Quiescent Current :
23µA
Factory Lead Time :
22 Weeks
Accuracy :
2 %
Control Features :
Enable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Height Seated (Max) :
0.33mm
Voltage Dropout (Max) :
0.105V @ 250mA
Terminal Position :
BOTTOM
Dropout Voltage :
60mV
Package / Case :
4-XFBGA, WLCSP
Number of Pins :
4
PSRR :
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Number of Functions :
Min Current Limit :
250mA