NCP1550SN25T1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP1550SN25T1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BUCK 5TSOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Topology :
Buck
Length :
3mm
Additional Feature :
PFM CONTROL TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Switcher Configuration :
Single
Mount :
Surface Mount
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Output Type :
Transistor Driver
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
NCP1550
Output Voltage :
2.5V
Output Current :
100mA
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
5
Number of Pins :
5
Input Voltage-Nom :
5V
Frequency :
600kHz
Synchronous Rectifier :
No
Terminal Form :
Gull wing
Function :
Step-Down
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Outputs :
1
Published :
Duty Cycle (Max) :
100%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Output Configuration :
Positive
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.45V~5.5V