NCP133AMX105TCG
Mfr.Part #
NCP133AMX105TCG
Package / Case
6-XFDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 6XDFN
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Accuracy :
0.5 %
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
6
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Max Output Current :
500mA
Height Seated (Max) :
0.45mm
Min Current Limit :
550mA
Min Input Voltage :
800mV
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 500mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Output Configuration :
Positive
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
6
Number of Functions :
1
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Regulators :
Control Features :
Enable
Output Voltage :
1.05V
Dropout Voltage :
140mV
Output Voltage 1 :
1.05V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
PSRR :
80dB ~ 70dB (1kHz)
Published :
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Type :
FIXED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
6-XFDFN Exposed Pad
Terminal Pitch :
0.4mm
Dropout Voltage1-Nom :
0.14V
Datasheets
NCP133AMX105TCG
onsemi NCP133AMX105TCG
[Voltage Regulators - Linear] Overview
Introducing the cutting-edge NCP133AMX105TCG from onsemi, a Linear Voltage Regulator IC designed to redefine power management in electronic circuits. With a sleek 6XDFN package, this regulator offers a stable output of 1.05V and a robust current capacity of 500mA, ensuring optimal performance in a variety of applications.
NCP133AMX105TCG Features
  • Stable output voltage of 1.05V
  • High current capacity of 500mA