NCP1271P100G
Mfr.Part #
NCP1271P100G
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Internal Switch(s) :
No
Voltage - Start Up :
12.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
10V~20V
Packaging :
Tube
Series :
Soft-Skip™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Topology :
Flyback
Duty Cycle :
80%
Output Isolation :
Isolated
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Supplier Device Package :
7-PDIP
Frequency - Switching :
100kHz
Datasheets
NCP1271P100G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1271P100G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Mounting Type:Through Hole, NCP1271P100G pinout, NCP1271P100G datasheet PDF, NCP1271P100G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1271P100G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.