NCP1255DD65R2G
Mfr.Part #
NCP1255DD65R2G
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8SOIC
Duty Cycle :
80%
Output Current :
500mA
Max Duty Cycle :
84 %
Rise Time :
40ns
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Pin Count :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
LIFETIME (Last Updated: 5 days ago)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Surface Mount
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Start Up :
18V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.8V~35V
Fault Protection :
Over Load, Over Power, Over Voltage, Short Circuit
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Switching :
65kHz
Operating Supply Voltage :
35V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Pins :
8
Isolated
Fall Time (Typ) :
30 ns
Halogen Free :
Halogen Free
Topology :
Flyback
Datasheets
NCP1255DD65R2G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1255DD65R2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, NCP1255DD65R2G pinout, NCP1255DD65R2G datasheet PDF, NCP1255DD65R2G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1255DD65R2G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.