NCP1247BD065R2G
Mfr.Part #
NCP1247BD065R2G
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
Stock
75
In Stock :
75
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Rise Time :
40ns
Frequency - Switching :
65kHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.9V~28V
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Output Isolation :
Isolated
HTS Code :
Number of Pins :
7
Terminal Position :
Dual
Control Mode :
CURRENT-MODE
Number of Functions :
1
yes
Length :
4.9mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Output Current :
800mA
Pin Count :
7
Voltage - Start Up :
12V
Width :
3.9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Mounting Type :
Surface Mount
Input Voltage (Max) :
28V
No
Operating Supply Voltage :
30V
Number of Terminations :
Max Duty Cycle :
80 %
Input Voltage-Nom :
11V