NCP1244BD100R2G
Mfr.Part #
NCP1244BD100R2G
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.9V~28V
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
Number of Pins :
7
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Duty Cycle :
80%
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 6 days ago)
EAR99
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Control Mode :
CURRENT-MODE
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
7
Voltage - Start Up :
12V
Frequency - Switching :
100kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
SWITCHING CONTROLLER
Terminal Form :
Gull wing
Halogen Free :
Halogen Free
Datasheets
NCP1244BD100R2G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1244BD100R2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:7, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:7, NCP1244BD100R2G pinout, NCP1244BD100R2G datasheet PDF, NCP1244BD100R2G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1244BD100R2G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.