NCP1239LD65R2G
- Mfr.Part #
- NCP1239LD65R2G
- Manufacturer
- onsemi
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
- Datasheet
- Download
- Description
- IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
- Manufacturer :
- onsemi
- Product Category :
- AC DC Converters, Offline Switches
- Control Features :
- EN, Soft Start
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Voltage - Start Up :
- 12V
- Output Isolation :
- Isolated
- Analog IC - Other Type :
- SWITCHING CONTROLLER
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Pbfree Code :
- yes
- Package / Case :
- Topology :
- Flyback
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 8.8V~35V
- Factory Lead Time :
- 4 Weeks
- Duty Cycle :
- 80%
- Internal Switch(s) :
- No
- Fault Protection :
- Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Terminal Finish :
- Tin (Sn)
- Operating Temperature :
- -40°C~125°C TJ
- JESD-609 Code :
- e3
- Frequency - Switching :
- 65kHz