NCP1239JD65R2G
Mfr.Part #
NCP1239JD65R2G
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
AC DC Converters, Offline Switches
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Start Up :
12V
Package / Case :
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Control Features :
EN, Soft Start
Operating Temperature :
150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.8V~35V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Duty Cycle :
80%
Frequency - Switching :
65kHz
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
26 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
NCP1239JD65R2G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1239JD65R2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads, Operating Temperature:150°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, NCP1239JD65R2G pinout, NCP1239JD65R2G datasheet PDF, NCP1239JD65R2G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1239JD65R2G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.