NCP1217P65G
Mfr.Part #
NCP1217P65G
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Frequency :
65kHz
Output Current :
500mA
Height Seated (Max) :
4.45mm
Number of Pins :
7
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
LIFETIME (Last Updated: 2 days ago)
Pbfree Code :
yes
Input Voltage-Nom :
11V
Rise Time :
60ns
Operating Temperature :
0°C~150°C TJ
Control Mode :
CURRENT-MODE
Topology :
Flyback
Max Duty Cycle :
74 %
Input Voltage (Min) :
8.3V
Number of Functions :
1
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Duty Cycle :
74%
Terminal Position :
Dual
Fault Protection :
Over Load, Over Temperature, Short Circuit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7.6V~16V
Base Part Number :
NCP1217
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Pin Count :
7
Halogen Free :
Halogen Free
Switcher Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Voltage - Start Up :
12.8V
Published :
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Number of Terminations :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
4 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Fall Time (Typ) :
20 ns
Datasheets
NCP1217P65G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1217P65G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:7, Operating Temperature:0°C~150°C TJ, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Base Part Number:NCP1217, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:8, NCP1217P65G pinout, NCP1217P65G datasheet PDF, NCP1217P65G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1217P65G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.