NCP1217P65
Mfr.Part #
NCP1217P65
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
AC DC Converters, Offline Switches
Halogen Free :
Halogen Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7.6V~16V
Operating Temperature :
0°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
7
Rise Time :
60ns
Lifecycle Status :
LIFETIME (Last Updated: 2 days ago)
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Internal Switch(s) :
No
Factory Lead Time :
4 Weeks
Height Seated (Max) :
4.45mm
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Mount :
Through Hole
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Max Duty Cycle :
74 %
Input Voltage-Nom :
11V
Duty Cycle :
74%
Control Mode :
CURRENT-MODE
Packaging :
Tube
Fault Protection :
Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Topology :
Flyback
Terminal Pitch :
2.54mm
Frequency :
65kHz
Output Isolation :
Isolated
Input Voltage (Min) :
8.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Switcher Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
NCP1217
Voltage - Start Up :
12.8V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
8
Output Current :
500mA
ECCN Code :
EAR99
Fall Time (Typ) :
20 ns
Number of Outputs :
1
Number of Pins :
7
Pbfree Code :
yes
Datasheets
NCP1217P65
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1217P65 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~150°C TJ, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Base Part Number:NCP1217, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:8, Number of Pins:7, NCP1217P65 pinout, NCP1217P65 datasheet PDF, NCP1217P65 amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1217P65 ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.