NCP1216P133
Mfr.Part #
NCP1216P133
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Stock
826
In Stock :
826
AC DC Converters, Offline Switches
Number of Terminations :
7
Mount :
Through Hole
Frequency :
133kHz
Max Duty Cycle :
81 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Input Voltage-Nom :
11V
Terminal Pitch :
2.54mm
Height Seated (Max) :
4.45mm
Halogen Free :
Halogen Free
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
0°C~150°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Switcher Configuration :
Single
Lifecycle Status :
LIFETIME (Last Updated: 2 days ago)
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Published :
2007
Flyback
Number of Outputs :
1
Rise Time :
60ns
Fall Time (Typ) :
20 ns
Pin Count :
7
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Duty Cycle :
75%
Number of Pins :
Output Current :
500mA
Number of Functions :
1
Control Mode :
CURRENT-MODE
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
10V~16V
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Termination :
Base Part Number :
NCP1216
Fault Protection :
Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Max Output Current :
500mA
Packaging :
Tube
Internal Switch(s) :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
NCP1216P133
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1216P133 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:7, Operating Temperature:0°C~150°C TJ, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Number of Pins:7, Base Part Number:NCP1216, NCP1216P133 pinout, NCP1216P133 datasheet PDF, NCP1216P133 amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1216P133 ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.