NCP1200P40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP1200P40
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Fall Time (Typ) :
28 ns
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Pin Count :
8
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Short Circuit
Frequency :
40kHz
Control Mode :
CURRENT-MODE
Output Isolation :
Isolated
Surface Mount :
No
Duty Cycle :
80%
Number of Outputs :
1
Number of Pins :
8
Height Seated (Max) :
4.45mm
Rise Time :
67ns
Input Voltage-Nom :
11V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Pitch :
2.54mm
Width :
7.62mm
Lead Free :
Contains Lead
Output Current :
250mA
Topology :
Flyback
Number of Terminations :
Internal Switch(s) :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e0
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
16V Max
Max Duty Cycle :
80 %
Mounting Type :
Through Hole
Switcher Configuration :
Single
Base Part Number :
NCP1200
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage :
16V
Operating Temperature :
-25°C~125°C TJ
Datasheets
NCP1200P40
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1200P40 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:8, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:NCP1200, Operating Temperature:-25°C~125°C TJ, NCP1200P40 pinout, NCP1200P40 datasheet PDF, NCP1200P40 amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1200P40 ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.