NCP1200AD100R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP1200AD100R2
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Frequency :
100kHz
Duty Cycle :
83%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
16V Max
Switcher Configuration :
Single
Width :
3.9mm
Output Current-Max :
0.25A
Input Voltage-Nom :
11V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Control Mode :
CURRENT-MODE
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Short Circuit
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
8
Base Part Number :
NCP1200
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Internal Switch(s) :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
4.9mm
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pin Count :
8
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Number of Pins :
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Lead Free :
Contains Lead
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Output Isolation :
Isolated
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Topology :
Flyback
Datasheets
NCP1200AD100R2
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1200AD100R2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Base Part Number:NCP1200, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Operating Temperature:0°C~125°C TJ, NCP1200AD100R2 pinout, NCP1200AD100R2 datasheet PDF, NCP1200AD100R2 amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1200AD100R2 ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi NCP1200AD100R2
AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1200AD100R2 Overview
NCP1200AD100R2 Features
The NCP1200AD100R2 from onsemi features several key attributes that make it an excellent choice for power supply design. It includes a built-in 65 kHz oscillator for stable frequency control, auto-recovery short-circuit protection that safeguards the device and the system, and a current mode control for improved transient response. These features contribute to its robust performance in demanding applications, providing reliability and efficiency.