NCP1117ST285T3G
Mfr.Part #
NCP1117ST285T3G
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LINEAR 2.85V 1A SOT223
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Voltage - Input (Max) :
20V
Current - Output :
1A
Operating Temperature :
0°C~125°C
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Supplier Device Package :
SOT-223
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
PSRR :
68dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 800mA
Datasheets
NCP1117ST285T3G
onsemi NCP1117ST285T3G
Fixed PMIC TO-261-4, TO-261AA
NCP1117ST285T3G Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-261-4, TO-261AA case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at 0°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 1A.