NCP1117DT33T5
Mfr.Part #
NCP1117DT33T5
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A DPAK
Voltage Regulators - Linear
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Outputs :
PSRR :
64dB (120Hz)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Terminal Pitch :
2.29mm
Width :
6.22mm
Min Supply Voltage :
1.225V
Dropout Voltage1-Nom :
1.07V
Terminal Form :
Gull wing
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Position :
Single
Voltage - Input (Max) :
20V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
6.73mm
Nominal Output Voltage :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Ambient Temperature Range High :
125°C
Halogen Free :
Halogen Free
Pbfree Code :
yes
Quiescent Current :
10mA
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Operating Temperature :
0°C~125°C
Published :
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 800mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Current Limit :
1A
Input Bias Current :
6mA
Accuracy :
1 %
Base Part Number :
NCP1117DT33
Max Supply Voltage :
1.27V
Nominal Supply Current :
6mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Reference Voltage :
1.27V
Height :
2.51mm
Output Type :
FIXED
Dropout Voltage :
1.07V
Radiation Hardening :
No
Output Voltage 1 :
3.3V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Pin Count :
3
Output Voltage :
3.3V
Number of Pins :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Output Current :
1A
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tolerance-Max :
2%
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Output Voltage Accuracy :
1 %
Datasheets
NCP1117DT33T5
onsemi NCP1117DT33T5
[Voltage Regulators - Linear onsemi NCP1117DT33T5] Overview
Introducing the NCP1117DT33T5, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by onsemi, designed to meet the demanding requirements of modern electronic systems. This high-performance integrated circuit delivers a stable output voltage of 3.3V with a remarkable current handling capability of 1A, ensuring consistent and reliable power supply for a wide range of applications.
NCP1117DT33T5 Features
  • Stable 3.3V Output Voltage
  • High Current Handling Capacity: 1A