NCP1117DT15RK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP1117DT15RK
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Quiescent Current :
3.6mA
Min Output Voltage :
1.5V
Min Current Limit :
1A
Number of Regulators :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
0°C~125°C
Terminal Position :
Single
Halogen Free :
Halogen Free
Accuracy :
1 %
Current Rating :
1A
Number of Outputs :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
2 Weeks
Number of Pins :
3
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Output Voltage :
1.5V
Pbfree Code :
yes
Output Configuration :
Positive
Voltage Tolerance-Max :
2%
Width :
6.22mm
Mount :
Surface Mount
Length :
6.73mm
Pin Count :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
NCP1117DT15
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PSRR :
72dB (120Hz)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Dropout Voltage1-Nom :
1.07V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 800mA
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Dropout Voltage :
1.2V
Published :
Contact Plating :
Tin
Output Voltage 1 :
1.5V
Max Output Current :
1A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
20V
Nominal Output Voltage :
1.5V
Terminal Pitch :
2.29mm
Height :
2.38mm
Output Voltage Accuracy :
1 %
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Output Type :
FIXED
Packing Method :
Tape and Reel
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
ECCN Code :
EAR99
Input Bias Current :
3.6mA
Datasheets
NCP1117DT15RK
onsemi NCP1117DT15RK
Fixed 2.29mm Tin NCP1117DT15 PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
NCP1117DT15RKG Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 2 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at 0°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. As you can see, the regulator IC has a total of 3 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 3 pins may be available. For your information, part number NCP1117DT15 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a TAPE AND REEL way of packing the IC voltage regulators in the box. There is a maximum output current of 1A for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 3.6mA Quiescent Current state.
NCP1117DT15RKG Features
1.2V dropout voltage