NCP1076P100G
Mfr.Part #
NCP1076P100G
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
2.54mm
Fault Protection :
Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Length :
9.59mm
Number of Terminations :
7
Output Isolation :
Isolated
Operating Supply Voltage :
8.5V
Duty Cycle :
69%
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Power Dissipation :
25W
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Input Voltage-Nom :
8V
Max Duty Cycle :
73 %
Frequency - Switching :
100kHz
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
ECCN Code :
EAR99
Control Mode :
CURRENT-MODE
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
6.3V~10V
Topology :
Flyback
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
7
Number of Pins :
Output Current :
650mA
Voltage - Breakdown :
700V
Internal Switch(s) :
yes
Voltage - Start Up :
8.1V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
5.33mm
Published :
Number of Functions :
1
Datasheets
NCP1076P100G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1076P100G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Number of Terminations:7, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:7, NCP1076P100G pinout, NCP1076P100G datasheet PDF, NCP1076P100G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1076P100G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi NCP1076P100G
AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1076P100G Overview
The onsemi NCP1076P100G integrates a fixed-frequency current mode controller with a 700V MOSFET. Ideal for AC-DC converters and offline switch applications, this IC offers a compact, robust solution for power supplies in compact electronics. Its high-voltage capability ensures reliability and long-term performance in a variety of challenging applications. The inclusion of multiple protection features such as Over Temperature Protection (OTP), Under Voltage Lockout (UVLO), and Over Current Protection (OCP), ensures the safety and efficiency of your power management designs. By incorporating the AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1076P100G, manufacturers can significantly enhance system reliability and performance.
NCP1076P100G Features
The NCP1076P100G by onsemi stands out with its integrated 700V MOSFET, allowing for direct operation from a rectified AC line. Efficiency is optimized through its fixed frequency operation, minimizing standby power consumption. Key features include adjustable peak current limit, frequency jittering for reduced EMI, and a built-in frequency reduction for improved efficiency at light loads. These features make the NCP1076P100G an excellent choice for designers seeking a combination of performance and efficiency.