NCP1076P065G
Mfr.Part #
NCP1076P065G
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Stock
135
In Stock :
135
Tube
Max Duty Cycle :
73 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
25W
Min Input Voltage (AC) :
85V
JESD-609 Code :
e3
Width :
7.11mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Supply Voltage :
8.5V
Factory Lead Time :
2 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Control Mode :
CURRENT-MODE
Voltage - Breakdown :
700V
Length :
10.16mm
Max Power Dissipation :
25W
Frequency - Switching :
65kHz
Terminal Pitch :
2.54mm
Duty Cycle :
69%
Min Input Voltage :
85V
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2014
Max Input Voltage :
265V
Input Voltage-Nom :
8V
Pin Count :
7
Mount :
Flyback
Number of Pins :
7
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Terminations :
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Internal Switch(s) :
yes
Height :
4.95mm
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
6.3V~10V
Output Current :
650mA
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Max Input Voltage (AC) :
265V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Start Up :
8.1V
Rise Time :
20ns
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Fall Time (Typ) :
10 ns
Datasheets
NCP1076P065G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1076P065G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:7, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Number of Terminations:7, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, NCP1076P065G pinout, NCP1076P065G datasheet PDF, NCP1076P065G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1076P065G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.