NCP1075BBP130G
Mfr.Part #
NCP1075BBP130G
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Stock
400
In Stock :
400
Voltage - Start Up :
8.4V
Frequency - Switching :
130kHz
Factory Lead Time :
4 Weeks
Duty Cycle :
68%
Power (Watts) :
14W
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
6.5V~20V
Fault Protection :
Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Packaging :
Tube
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
ECCN Code :
EAR99
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Breakdown :
700V
Datasheets
NCP1075BBP130G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1075BBP130G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, NCP1075BBP130G pinout, NCP1075BBP130G datasheet PDF, NCP1075BBP130G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1075BBP130G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.