NCP1070P130G
Mfr.Part #
NCP1070P130G
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
6.3V~10V
Voltage - Breakdown :
700V
Published :
Control Mode :
CURRENT-MODE
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Height Seated (Max) :
5.33mm
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Pins :
7
Factory Lead Time :
17 Weeks
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Mount :
Terminal Position :
Dual
Output Current :
250mA
Max Power Dissipation :
14W
Input Voltage-Nom :
8V
HTS Code :
Number of Functions :
1
Max Duty Cycle :
72 %
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Output Isolation :
Isolated
Length :
9.59mm
Number of Terminations :
7
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Frequency - Switching :
130kHz
ECCN Code :
EAR99
Fault Protection :
Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Start Up :
8.2V
Operating Supply Voltage :
8.6V
Terminal Pitch :
2.54mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Duty Cycle :
68%
Datasheets
NCP1070P130G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1070P130G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:7, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Number of Terminations:7, NCP1070P130G pinout, NCP1070P130G datasheet PDF, NCP1070P130G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1070P130G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.