NCP10671BD060R2G
Mfr.Part #
NCP10671BD060R2G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Length :
4.9mm
Voltage - Start Up :
9V
Terminal Form :
Gull wing
Input Voltage (Min) :
7.2V
Internal Switch(s) :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Frequency - Switching :
60kHz
Terminal Pitch :
1.27mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Control Mode :
CURRENT-MODE
Voltage - Breakdown :
700V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
6.7V~20V
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
1.75mm
Topology :
Buck, Buck-Boost, Flyback
Output Isolation :
Either
JESD-30 Code :
R-PDSO-G7
Number of Functions :
1
Control Features :
Soft Start
Surface Mount :
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Width :
3.9mm
Power (Watts) :
6.7W
Input Voltage-Nom :
14V
Package / Case :
Operating Temperature :
150°C TJ
Duty Cycle :
66%
Number of Terminations :
7
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
NCP10671BD060R2G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP10671BD060R2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads, Operating Temperature:150°C TJ, Number of Terminations:7, NCP10671BD060R2G pinout, NCP10671BD060R2G datasheet PDF, NCP10671BD060R2G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP10671BD060R2G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
7 Terminations 6.7V~20V AC to DC power converter 60kHz
NCP10671BD060R2G Overview
It is embedded in package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads .You can get it in AC/DC power converter Tape & Reel (TR) .As you can see, this AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .It is recommended that the ac dc converter be operated at a temperature of 150°C TJ °C in order to achieve its full performance.Analog IC type SWITCHING CONTROLLER is utilized in this AC DC converter.As a result, the switching frequency reaches 60kHz .A range of 6.7V~20V supply voltages (Vcc/Vdd) can be used.There have been 7 terminations of this program.
NCP10671BD060R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Switching Frequency at 60kHz