NCP1051P44
Mfr.Part #
NCP1051P44
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Frequency - Switching :
44kHz
Internal Switch(s) :
yes
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
7.62mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Through Hole
Switcher Configuration :
Single
Power (Watts) :
40W
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
TIN LEAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7.5V~10V
Terminal Position :
Dual
Length :
9.78mm
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Voltage - Start Up :
8.5V
Input Voltage (Min) :
7.5V
Voltage - Breakdown :
700V
Input Voltage-Nom :
8V
Number of Terminations :
8
Height Seated (Max) :
4.45mm
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Surface Mount :
No
Output Isolation :
Isolated
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Duty Cycle :
77%
Pbfree Code :
No
Output Current-Max :
2A
Pin Count :
8
Input Voltage (Max) :
8.5V
Packaging :
Tube
Terminal Pitch :
2.54mm