NCP1010ST100T3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP1010ST100T3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK SOT223
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Number of Pins :
4
Duty Cycle :
67%
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Internal Switch(s) :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Nominal Supply Current :
950µA
Max Duty Cycle :
72 %
Power Rating :
8W
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Frequency - Switching :
100kHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.5V~10V
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
4
Output Power :
19W
Max Power Dissipation :
19W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
Input Voltage-Nom :
8V
Terminal Pitch :
2.3mm
Output Current :
100mA
Topology :
Flyback
Fault Protection :
Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
4 Weeks
Control Mode :
CURRENT-MODE
Output Isolation :
Isolated
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Gull wing
Length :
6.5mm
Number of Channels :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Halogen Free :
Halogen Free
Width :
3.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Switcher Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
Base Part Number :
NCP1010
Voltage - Breakdown :
700V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ