NCP1010ST100T3
Mfr.Part #
NCP1010ST100T3
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK SOT223
AC DC Converters, Offline Switches
Pin Count :
4
Input Voltage-Nom :
8V
Switcher Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
19W
Factory Lead Time :
4 Weeks
Terminal Position :
Single
Max Duty Cycle :
72 %
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Channels :
1
Power Rating :
8W
Fault Protection :
Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Width :
3.5mm
Output Isolation :
Isolated
Length :
6.5mm
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Duty Cycle :
67%
Nominal Supply Current :
950µA
Base Part Number :
NCP1010
Radiation Hardening :
No
Control Mode :
CURRENT-MODE
Terminal Pitch :
2.3mm
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Number of Pins :
4
Published :
Halogen Free :
Halogen Free
Frequency - Switching :
100kHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.5V~10V
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown :
700V
Terminal Form :
Gull wing
Output Power :
19W
Pbfree Code :
yes
Output Current :
100mA