NC12S0A0H40PNFB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NC12S0A0H40PNFB
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
24-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 0.9-5V 200W
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Size / Dimension :
2.40Lx1.25W x 0.49 H 61.0mmx31.8mmx12.3mm
Output Current :
40A
Operating Temperature :
0°C~125°C
Output Power :
200W
Voltage - Input (Min) :
10.2V
Plating :
Gold
Material :
Brass
Factory Lead Time :
12 Weeks
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Control Features :
Enable, Active High
Applications :
ITE (Commercial)
Published :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Min Input Voltage (DC) :
10.2V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Output 1 :
0.9V~5V
Radiation Hardening :
No
Height :
12.446mm
Number of Outputs :
1
Termination :
Crimp
Max Input Voltage (DC) :
13.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Delphi NC40
Packaging :
Tray
Output Voltage :
5V
Package / Case :
24-DIP Module
Current - Output 1 :
40A
Max Power Dissipation :
200W
Efficiency :
92%
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Output Current :
40A