NC12A1810000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NC12A1810000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 90DEG 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Termination Style :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Insulation Height :
0.331 8.40mm
Current - UL :
8A
Number of Positions :
12
Header Orientation :
90°, Right Angle
Contact Material :
Copper
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.295 7.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Color :
Gray
Series :
NC
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Number of Levels :
1
Mounting Type :
Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Mating Finish :
Tin
Positions Per Level :
12
Voltage - UL :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Datasheets
NC12A1810000G
Bulk 0.295 7.50mm Gray 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) NC Thermoplastic Tin Copper
NC12A1810000G Overview
NC12A1810000G Features
NC series
NC12A1810000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
NC12A1810000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM