N80L186-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N80L186-12
Manufacturer
Advanced Micro Devices
Description
80L186 - 16-BIT MICROPROCESSOR
Manufacturer :
Advanced Micro Devices
Product Category :
Microprocessors
Additional Feature :
DRAM REFRESH CONTROL UNIT; PROGRAMMABLE INTERRUPT CONTROLLER
Series :
i186
SATA :
Voltage - I/O :
3.0V
Co-Processors/DSP :
Technology :
CMOS
Length :
24.2062 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
S-PQCC-J68
Package :
Bulk
Terminal Finish :
TIN LEAD
Seated Height-Max :
4.572 mm
Ethernet :
Width :
24.2062 mm
Bit Size :
16
Terminal Form :
J BEND
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 16-Bit
Integrated Cache :
No
Boundary Scan :
No
JESD-609 Code :
e0
Rochester Electronics LLC
Core Processor :
80C186
Graphics Acceleration :
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
1.27 mm
External Data Bus Width :
16
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
RAM Controllers :
DRAM
Reach Compliance Code :
Unknown
Speed :
12MHz