N08DPA270K
Mfr.Part #
N08DPA270K
Description
FIXED IND 27UH 1.6A 120 MOHM SMD
Fixed Inductors
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Core Material :
Ferrite
Number of Functions :
1
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Size / Dimension :
0.417Lx0.354W 10.60mmx9.00mm
Tolerance :
±10%
Published :
Current Rating :
1.6A
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Test Frequency :
1kHz
Inductance :
27μH
Inductance Frequency - Test :
1kHz
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Datasheets
N08DPA270K
N08DPA270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD