MY2N-AC110/120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MY2N-AC110/120
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
96VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Socketable
Release Time :
20ms
Termination Style :
Plug In
Coil Voltage :
120VAC
Operating Temperature :
-55°C~70°C
Contact Rating (Current) :
5A
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Coil Resistance :
4.43kOhms
Operate Time :
20ms
Coil Current :
8.4mA
Must Release Voltage :
36VAC
Series :
MY
Coil Type :
Non Latching
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max