MY2N DC100/110 (S)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MY2N DC100/110 (S)
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Material :
Silver (Ag)
ECCN Code :
EAR99
Contact Rating (Current) :
5A
Body Length or Diameter :
28mm
Coil Resistance :
11.1kOhm
Release Time :
20 ms
Coil/Input Supply Type :
DC
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reference Standard :
CE; CSA; IMQ; LR; SEV; UL; VDE
Series :
MY
Contact Voltage(DC)-Max :
30V
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Additional Feature :
WITH LED INDICATOR
Pbfree Code :
yes
Feature :
Lighted Indicator
Coil Power :
900mW
Must Release Voltage :
11VDC
Body Height :
36mm
Operate Time :
20ms
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Coil Type :
Non Latching
Body Breadth :
21.5 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@30VDC
Operating Temperature :
-55°C~70°C
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Current :
9mA
Published :
Coil Voltage :
110VDC
Termination Style :
Plug In
Relay Action :
Momentary
Must Operate Voltage :
88VDC
Electrical Life :
500000 Cycle(s)
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 36mm