MXO45T-2C-4M096000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXO45T-2C-4M096000
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 4.0960MHZ HCMOS TTL
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Oscillators
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.240 6.09mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Digi-Reel®
Frequency Stability :
±100ppm
Base Resonator :
Crystal
Current - Supply (Max) :
26mA
Output :
HCMOS, TTL
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Size / Dimension :
0.819Lx0.520W 20.80mmx13.20mm
Function :
Enable/Disable
Frequency :
4.096MHz
Type :
XO (Standard)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Supply (Disable) (Max) :
10μA
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Voltage - Supply :
5V